W dniach 30/05-01/06/14 właściciele klasycznych pojazdów wzięli udział w siódmym Zlocie Miedwiańskim. Ta świetnie zorganizowana, cykliczna impreza w malowniczych plenerach jeziora Miedwie, powiatu stargardzkiego i okolic cieszy się coraz większą popularnością z każdym rokiem.

Wśród uczestników nie zabrakło prawdziwych pereł – weteranów z lat 20 i 30 XX w. bogato reprezentowane były oldtimery , jak również wyraźnie swoją obecność zaznaczyła duża grupa youngtimerów w tym, co interesujące – świetnie utrzymane samochody i motocykle made in Poland. Razem na starcie stanęło w sumie prawie 80 załóg. Organizatorem i Komandorem Rajdu był Andrzej Nocen.

Uczestnicy mieli do pokonania ok. 120 km, trzyetapową, urozmaiconą trasą, tak zaaranżowaną aby każdy uczestnik był w stanie ją pokonać. Trasa wiodła ze Stargardu, poprzez Kobylankę, Kołbacz, Stare Czarnowo, Binowo, Gryfino, Borzym, Wierzbno, Warnice. Pętla zamykała się w Stargardzie.

Na trasie na uczestników czekały liczne atrakcje i próby sprawnościowe. W tym roku bawiliśmy się m.in. na polu golfowym Binowo Park gdzie wielu kolegów odkryło swoje talenty a instruktorzy z ośrodka wręcz widzą w niektórych naszych kolegach przyszłych mistrzów kija i piłeczki…

We wszystkich miejscowościach przez które jechała tegoroczna karawana Zlotu Miedwiańskeigo spotykaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem mieszkańców i władz, którzy starali się ugościć nas najlepiej jak mogli. Choć jest to zlot z pewnymi elementami rywalizacji to wszyscy się doskonale bawią i pomagają sobie nawzajem.

Tradycyjnie najwięcej publiczności czekało na nas w Stargardzie Szczecińskim, gdzie na centralnej ulicy miasta zebrało się kilka tysięcy mieszkańców chcących podziwiać przyjemnie hałasujących i dziwnie pachnących etyliną gości. Podczas prezentacji wybrano najlepiej ubrane załogi oraz najpiękniejsze auto w pokazie elegancji. Na zakończenie pokazu odbyła się uroczysta parada ulicami Stargardu podczas której mieszkańcy jeszcze raz mieli okazję obejrzeć uczestników zlotu. Piszący te słowa autor nie dojechał do końca parady ponieważ leciwy Volkswagen, którym kierował odmówił dalszej współpracy…;-)

Na zakończenie odbył się uroczysty Bal Komandorski i rozdanie nagród. Pojazdy sklasyfikowane zostały w pięciu klasach rocznikowych. Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali puchary w swoich klasach, ponadto pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary za udział w zlocie. Za rok spotykamy się na 8 edycji zlotu. Serdecznie zapraszam.

Tekst Dariusz Gaweł

7 Miedwiański Zlot Pojazdów Zabytkowych plakat