W dniach 7-9 czerwca 2013 roku odbył się szósty już Miedwiański Zlot Pojazdów Zabytkowych. Do Stargardu zjechały swymi wehikułami osobistości powszechnie znane w Środowisku, jak również czytelnikom działu „Przy Drodze”.

Należy wymienić wśród przybyłych – wielokrotnego mistrza Polski, Zbigniewa Nowakowskiego i liczną, jak zwykle, reprezentację Automobilklubu Wielkopolskiego. Przybyli także uczestnicy z pobliskich Niemiec. Wśród różnorodnych, nieczęsto spotykanych pojazdów zwracały uwagę: wytworny Sunbeam 25 z 1934 r. oraz DeLorean z 1981 r. Nie zabrakło też pięknego MZ BK 350 z wózkiem bocznym.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie pojazdy wyruszyły na trasę, która wiodła wokół Jeziora Miedwie. Uczestnicy jechali bocznymi, mało znanymi, ale pełnymi uroku drogami, a także fragmentem dawnej drogi S3 (Szczecin-Gorzów) obecnie nieco zapomnianej po wybudowaniu nowej trasy szybkiego ruchu.

Odwiedzono Przelewice słynące z Ogrodu Dendrologicznego i pałacu a także Dolice. Uczestnicy i ich pojazdy wszędzie byli witani i przyjmowani z dużą serdecznością. Na trasie nie zabrakło konkurencji sprawnościowych i zadań do wykonania. Dużo emocji wywołało zdejmowanie i zakładanie koła na czas przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia formuły F1 z firmy Lumix.

Po powrocie do Stargardu, w centrum miasta przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbył się pokaz i konkurs elegancji, który zwyciężyła załoga Wiesława Kuczmy jadąca małą ciężarówką Hansa. Załoga została uhonorowana pucharem od Starosty stargardzkiego.

Powrót do bazy (Hotel „Spichlerz”) odbył się jako przejazd kolumną przez pełen zabytków wysokiej klasy Stargard.

Uroczysty Bal Komandorski zakończył Zlot.

Uczestnikom Zlotu Miedwiańskiego na długo pozostanie w pamięci znakomita organizacja i przemiła atmosfera będąca wynikiem tytanicznej pracy Komandora Zlotu Andrzeja Nocen i jego ekipy.

Lech Jacyno

2013 Zlot Miedwiański [1]