Trzeci już Miedwiański Rajd Pojazdów Zabytkowych, który odbył się w dniach 4-6 czerwca 2010 roku, tym razem gościł w hotelu Spichlerz w Stargardzie Szczecińskim. Jest to jedyna tego typu impreza na Ziemi Szczecińskiej, organizowana niezmiennie przez Irenę i Andrzeja Nocen oraz Automobilklub Stargardzki.

Tradycyjnie już impreza rozpoczęła się w piątek, kiedy znaczna część uczestników, zwłaszcza gości z Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Legnicy oraz Gdańska, wzięła udział w biesiadzie.

Na starcie Rajdu, w sobotę 5 czerwca, stanęło 56 samochodów oraz 10 motocykli. Z roku na rok pojazdów jest nie tylko więcej, ale przyjeżdżają coraz starsze i coraz bardziej zadbane egzemplarze – DKW, Dodge, Willys, Mercury Parklane, Skoda Spartak, Fiat 127, Volkswagen Karmann Ghia. Po raz pierwszy w Rajdzie uczestniczyła załoga zza naszej zachodniej granicy i po raz pierwszy w samochodzie marki Wolseley.

Uczestnicy na trasie Rajdu, która wiodła przez Brzesko, Przelewice, Barlinek, Choszczno, Dolice, z powrotem do Stargardu Szczecińskiego, mieli za zadanie rozwiązać trzy testy, sprawdzające wiedzę o zwiedzanym w trakcie Rajdu Sanktuarium w Brzesku, wiedzę o okolicach oraz o historii motoryzacji. Po drodze szukali liter, układających się w hasło. W tym roku była to nazwa jeziora pomiędzy Piasecznikiem a Dolicami – „Gardzko”. Poza tym, w Dolicach odbyły się dwie próby sprawnościowe, dla samochodów i motocykli, zaś w Przelewicach, przy tradycyjnym chlebie ze smalcem załogi rozpoznawały nieużywane już narzędzia rolnicze.

Tegoroczny Rajd był wyjątkowy również z innego względu – odbyły się aż dwa Pokazy Elegancji. Tradycyjnie na zakończenie Rajdu w Stargardzie Szczecińskim, oraz w Barlinku. Imprezie w Barlinku towarzyszyły występy sceniczne, a Puchary Burmistrza Barlinka zdobyli kolejno – I miejsce BMW 327 ’39 Nowakowski Zbigniew i Malinowski Robert ze Szczecina, II miejsce Ford Eiffel ’37 Piotr i Halina Małeccy z Poznania oraz III miejsce Mercedes W21 ’34 Robert Robak i Karol Robak z Góry. Kolejne spotkanie miało miejsce w Choszcznie, gdzie plac w ciągu kilku minut od naszego przyjazdu zapełnił się niemal po brzegi.

Zwycięzcą w Konkursie Elegancji Pojazdu, w którym decydujące zdanie miał zastępca Prezydenta Miasta Stargard Szczeciński Rafał Zając został najstarszy metalowy uczestnik – Ford A z 1929 roku z załogą: Wiesław Kuczma i Jerzy Mędrek z Legnicy. II miejsce za Elegancję Pojazdu zdobył motocykl Sokół 1000 z 1934r. Iwona i Grzegorz Łowkiewicz ze Szczecina, III miejsce BMW 327 ’39 Zbigniew Nowakowski i Robert Malinowski ze Szczecina. W Konkursie Elegancji Stroju, serce Przewodniczącego Jury – Starosty Powiatu Stargardzkiego Waldemara Gila podbiły stroje prezentowane przez Państwa Grażynę i Andrzeja Kamińskich w samochodzie Opel Olympia ’39r z Wałbrzycha. II miejsce w tej kategorii zajeła załoga Rolls Royce’a Silvershadow z 1973 Jacek Sypnicki i Marek Zaworski z Barlinka, III miejsce załoga Skody Spartak ’58 Jerzy Hodyra i Adam Tomicki z Ostrowa Wielkopolskiego.

W klasyfikacji ogólnej tym razem Organizatorzy przyznali po trzy nagrody dla najlepszych załóg samochodowych i motocyklowych. Triumfowały załogi Fiata 127 ’74 z Ostrowa Wielkopolskiego – Filipek Hieronim i Katarzyna, oraz załoga ze Stargardu Szczecińskiego w Junaku M10 ’63 z koszem – Kontek Jan i Alicja. II miejsce dla załogi samochodowej zdobyli Morisson Mirosław i Maria – Ford Taunus ’61, natomiast III miejsce – Mercedes W115 ’74 Furmanowski Marek i Hanna. II miejsce dla załogi motocyklowej zdobyli Ciwiński Piotr i Tereszczuk Józef – Junak M10 ’60r, zaś miejsce III Kowalski Lech i Dauta – SHL Gazela ’69. Nagrody w tej kategorii wręczane były na Balu Komandorskim, a po obowiązkowej części programu i wręczeniu pamiątkowych pucharów wszystkim uczestnikom, rozpoczęła się trwająca do rana zabawa, którą umilały należące do właściciela hotelu historyczne przedmioty – widły i topory.

Agnieszka Pisarek